klimatyzacja serwis nowy dwór gdański elbląg.jpg

 

Serwis i naprawa klimatyzacji

Zajmujemy się kompleksową obsługą i naprawą klimatyzacji w samochodach osobowych, ciężarowych oraz w sprzęcie rolniczym i budowlanym.

Nasz warsztat jest w pełni przystosowany do napraw przewodów klimatyzacji, regeneracji sprężarek oraz napraw instalacji elektrycznych odpowiadających za pracę układu klimatyzacji.

 

Serwis i naprawa klimatyzacji

Nasz warsztat specjalizuje się w serwisowaniu klimatyzacji w samochodach osobowych, ciężarowych oraz w maszynach rolniczych. Dzięki dużemu doświadczeniu jesteśmy w stanie szybko i skutecznie zaradzić każdemu problemowi związanemu z układem klimatyzacji w Państwa pojeździe.
Przegląd klimatyzacji zalecamy wykonywać nie rzadziej niż raz na 2 lata, lub w przypadku zauważenia spadku wydajności lub braku działania układu. Dwuletni okres serwisowania zalecany jest z powodu ulatniania się pewnej ilości czynnika chłodniczego do atmosfery. Nawet jeśli układ jest szczelny, to ilość gazu która może wydostać się z niego to od 10% do 20% nominalnej ilości w ciągu roku co ma negatywny wpływ na działanie systemu. Czynnik chłodniczy jest także nośnikiem oleju smarującego sprężarkę. W przypadku małej ilości czynnika spada też wydajność smarowania kompresora co najczęściej prowadzi do jego zatarcia i zabrudzenia układu drobinkami materiału z którego jest zbudowany. Skutkuję to bardzo kosztowną naprawą polegającą na wymianie lub regeneracji kompresora, płukaniem układu i wymianą elementów których płukać się nie da. Dlatego tak ważną rzeczą jest regularny serwis klimatyzacji wykonany przez rzetelnego serwisanta.

 

Diagnostyka

Diagnostykę układu klimatyzacji w naszym warsztacie zaczynamy od organoleptycznego sprawdzeniu działania systemu. Następnie przeprowadza się odzysk czynnika i jego ważenie. Na podstawie ilości odzyskanego czynnika oraz wywiadu z użytkownikiem pojazdu na temat wypadkowości lub napraw auta, możemy w przybliżeniu określić z jakim przypadkiem mamy do czynienia. Bez względu na ilość odzyskanego czynnika przeprowadzamy badanie szczelności pod wysokim ciśnieniem przez okres od pół do jednej godziny. W przypadku wykrycia nieszczelności układu przystępujemy do naprawy nieszczelnych połączeń lub elementów układu. Przewody klimatyzacji składające się z elementów elastycznych i sztywnych najczęściej wykonanych ze stopów aluminium w 99 procentach naprawiamy na miejscu bez potrzeby wymieniania ich na nowe. Często zdarza się, że przyczyna awarii układu klimatyzacji leży po stronie instalacji elektrycznej pojazdu. Nie stanowi to dla nas problemu ponieważ posiadamy wieloletnie doświadczenie w elektryce samochodowej. Nowoczesne jak i stare rozwiązania nie maja przed nami tajemnic. Po usunięciu nieszczelności można przystąpić do osuszenia wnętrza układu z wilgoci poprzez wytworzenie w nim próżni oraz napełnienia układu ilością czynnika zalecaną przez producenta pojazdu i olejem którego ilość trzeba dokładnie wyważyć ponieważ jego nadmiar także może skutkować poważnymi awariami np zacięciem się zaworu sterującego, czy odkręcaniu się elementów przeniesienia napędu sprężarki. Po napełnieniu układu przechodzimy do sprawdzenia jego działania czyli między innymi temperatury powietrza wewnątrz kabiny, temperatury poszczególnych elementów układu oraz ciśnień panujących wewnątrz.

 

Dezynfekcja układu

Bardzo ważną i coraz częściej przestrzeganą przez użytkowników samochodów sprawą jest dezynfekcja klimatyzacji zwana potocznie odgrzybianiem. Wydajność układu klimatyzacji nie jest zależna od tego czy dezynfekujemy nasz układ czy nie. Dlatego wielu ludzi pomija tą czynność, zgłaszając problem dopiero wtedy gdy z kratek nawiewu zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach świadczący o namnożeniu się na powierzchni parownika mieszczącego się w obudowie nagrzewnicy pleśni, grzybów, i drobnoustrojów. Są one niebezpieczne dla naszego zdrowia i nie należy dopuszczać do ich rozwoju. W takim przypadku ciężko jest skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu tylko za pomocą zastosowania ozonatora czy przy użyciu środków chemicznych. Metodą zapobiegającą takiemu zjawisku jest regularne przeprowadzanie dezynfekcji i wymiana filtra kabinowego. Zaleca się robić to co roku jednak nie zaszkodzi częściej.